طراحی نمای ساختمان مسکونی

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان ( Facade Design ) یکی از مهمترین ارکان معماری می باشد.

نما عنصری است که امروزه جزء جدائی ناپذیراز بدنه شهری محسوب می گردد. منظور از نما ضلعی از ساختمان است که در معرض دید عموم و در تماس با فضاهای عمومی شهر قرار می گیرد، نقش نما تفکیک زندگی خصوصی از زندگی شهر است، سیما و زیبائی شناسی نمای ابنیه انحصاری و انفرادی نیست.

طراحی نما با توجه به کاربری ساختمان

قبل از طراحی نمای ساختمان حتما از کاربری ساختمان اطلاع پیدا کنید چون بسیار مهم است که ساختمان تجاری ، اداری و یا مسکونی است. اگر کاربری مسکونی دارد ریز فضاهای مختلف در چه چیدمانی طراحی شده اند یا به طور کلی نمای ساختمان به نحوی طراحی شود که با یک نگاه کاربری آن ساختمان حدس زده شود. هنگامی که کاربری را در طراحی در نظر بگیرید قطعا استفاده از متریال نیز دست خوش تغییر قرار می گیرد.

در طراحی نمای ساختمان بایستی المان های مختلفی نظیر:

  • اقلیم منطقه مورد نظر
  • نمای ساختمان های مجاور
  • ضوابط شهری حاکم در منطقه
  • شرایط جغرافیایی و فرهنگی و... در نظر گرفته شود

کمیته نما چیست؟

کمیته‌ی نما کمیسیونی است که بر اساس تفاهم‌ نامه‌ای که بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی به امضا رسیده است؛ به وجود آمده است.

وظیفه‌ی این کمیته، ارزیابی و بررسی و همچنین تایید نمای ساختمان‌ها پیش از اجرای نما در سطح شهر است.

در حقیقت کمیته‌ی نما مسئول تعیین ضوابط طراحی نما ساختمان میباشد.

زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کند و محل استقرار آن، در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری می‌باشد و برای اخذ تاییدیه نمای ساختمان باید به این سازمان مراجعه کرد.

اخذ مجوز تاییدیه نمای ساختمان از شهرداری، امروزه برای کلیه‌ی ساختمان‌هایی که در سطح تهران و شهرستان‌ها ساخته می‌شوند اجباری است.

پس شما هم پیش از اجرای نمای ساختمانتان، باید نسبت به تکمیل فرم تاییدیه نمای شهرداری اقدام کنید و تا بتوانید تاییدیه را از کمیته‌ی نما بگیرید.

نحوه ارائه نقشه نما جهت ارائه طرح و بررسی در کمیسیون نما :

نقشه معماری مصوب و نقشه معماری وضع موجود ارائه گردد

طرح نما با مقیاس ۵۰/۱ (کلیه نماهای مشرف به گذر)

درصورت شمالی بودن و یا دوبر بودن نمای دیوار مشرف به گذر نیاز است

پلانهای پوسته نما به ویژه در قسمت برگذر ترسیم گردد (فرورفتگی و پیش آمدگی در نما مشخص باشد)

کلیه نقشه ها دارای نام و نام خانوادگی مالک ، شماره پرونده ، پلاک ثبتی ، آدرس ملک ، نام طراح و مهر شرکت باشد.

در کلام آخر نمای ساختمان ترکیب توان مهندسی فن آوری های نوین ، تجربه ، هنر، خلاقیت و استفاده از عناصر بصری و دیداری در کنار یکدیگر است و هنگامی که بر مبنای اصول و هارمونی طراحی شود ، علاوه بر جذب نگاه دائمی مخاطب ، می تواند فارغ از محدودیت های زمان و مکان ، به اثری جاودانه تبدیل شود. نمای ساختمان همانند لباس ، معرف هویت و شخصیت ظاهری یک ساختمان محسوب می شود ،که سیرت داخل یک ساختمان را هم به ما نشان می دهد.